Архімед (287—212 до н. є.)
У 212 році до н. є. під час штурму міста Сіракуз римський воїном був убитий Архімед, видатний учений, математик і фізик Стародавньої Греції.
В історію науки вій увійшов як автор відкриття, яке ми називаємо сьогодні законом Архімеда. В основному Архімед займався рівновагою плаваючих тіл, заклав основи гідростатики. Свої міркування з цього питання від виклав у праці "Про плаваючі тіла". Відкрив тиск води на занурені в неї тіла й визначив епосів обчислення питомої ваги різних тіл.
За переказом, Архімед здійснив відкриття, коли він сів у ванну з водою й побачив, як витікає витіснена його тілом вода. Вражений цим відкриттям, він вискочив із ванни і голий побіг вулицею, вигукуючи: "Евріка!" ("Знайшов!").
Цей вчений займався також механікою, особливо рівновагою сил. В одній із своїх перших праць він досліджує розподіл навантажень між опорами балки. Зробив важливі висновки, що стосуються простих машин: важеля, клина, похилої площини. Йому належить закон рівноваги сил в простих машинах та визначення поняття центру ваги тіла. Йому приписують також створення першого увігнутого дзеркала, яким він начебто спалював римські військові кораблі, які атакували рідне місто Сіракузи.
Архімед зробив великий внесок у розвиток математики та геометрії. Він виклав основи обчислювання довжини окружності методом многокутників, способи знаходження поверхні еліпсу, об'єму кулі та інших просторових тіл. Першим з великою точністю обчислив значення числа (пі), тобто відношення довжини окружності до її діаметру.
Методи, які застосовував Архімед для обчислювання поверхонь і об'ємів різних фігур і тіл, два тисячоліття по тому розвинулись в інтегральне обчислювання.
Першим учителем Архімеда був його батько Фідій — астроном і математик. Отримані від батька знання Архімед поглибив і розширив в Александрії — центрі науки та культури тогочасного світу. Там зблизився з учнями Евкліда, з директором знаменитої александрійської бібліотеки Ератосфеном. Це послужило поштовхом до розвитку його видатних здібностей. Після повернення в Сіракузи Архімед підтримував з ним пожвавлену наукову переписку, в якій сповіщав про свої досліди та відкриття.
Відкриття та винаходи Архімеда справляли небого сучасників таке разюче враження, що послужили матеріалом для створення ряду легенд. До них належить легенда про визначення кількості золота та срібла в жертовній короні тирана Сіракуз Герона. Вчений начебто знайшов рішення цієї задачі, сидячи у ванні. Легенда приписує йому спуск на воду за допомогою системи блоків (поліспаст) величезного корабля, а також винахід особливих кранів, які топили
ворожі кораблі. Його військові машини примусили римлян відмовитися від спроб взяти Сіракузи штурмом і змусили перейти до тривалої облоги. Йому приписують гордий вислів: "Дайте мені місце, на яке я міг би встати, і я зрушу землю". Архімед, якого ще називають за його геній і знання "Велетнем із Сіракуз", допоміг у значній мірі Ератосфену виміряти кут нахилу екліптики та радіусу Землі.
Немає коментарів:
Дописати коментар