субота, 14 вересня 2019 р.

Число Пі (частина 9)

КОНСТАНТА Й СУСПІЛЬСТВО

Деякі з особливостей числа:

  1. Константа є ірраціональною величиною. Це значить, що її неможливо представити у вигляді відношення двох чисел. Крім того, у його записі відсутня яка-небудь закономірність. 
  2. Повторювані підряд знаки в константі – не рідкість. Так, на кожні 20-30 символів звичайно зустрічається хоча б 2 цифри, що йдуть підряд. Послідовності з 3 знаків уже більш рідкісні, вони попадаються із частотою близько 1 повторення на 150-300 символів. А на 763 знаку починається ланцюжок з 6 дев’яток, що йдуть підряд. Це місце в записі навіть має власне ім’я – точка Фейнмана.
  3. Якщо розглядати перший мільйон символів, то по статистиці найрідшими цифрами в ньому виявляться 6 і 1, а найчастішими – 5 і 4.
  4. Цифра 0 з’являється в послідовності пізніше інших, лише на 31 знаці.
  5.  У тригонометрії кут в 360 градусів і константа тісно зв’язані. Як не дивно, але на 358, 359 і 360 позиції після коми розташоване число 360.




З метою обміну інформацією про нові відкриття був заснований Пі-клуб. Бажаючим вступити в нього доводиться витримувати нелегкий іспит: майбутній член математичного співтовариства повинен вірно назвати на пам’ять якнайбільше знаків постійної.

Звичайно, вивчення довгої числової послідовності, що не має закономірностей і повторень — заняття достатньо важке. Щоб полегшити завдання, придумуються різні тексти й вірші, у яких кількість букв у слові відповідає певній цифрі константи. Цей спосіб запам’ятовування популярний у членів Пі-клубу. Одна із найдовших розповідей містила 3834 перших знаків числа.



Однак визнані рекордсмени по вивченню напам’ять – це, звичайно ж, жителі Китаю і Японії. Так, японець Акіра Харагуті зміг вивчити понад 83 тисячі цифр після коми. А китаєць Лю Чао прославився як людина, яка змогла назвати 67890 символів числа Пі за рекордний час – 24 години. При цьому середня швидкість склала 47 знаків за 1 хвилину. Спершу його метою було назвати 93 тисячі цифр, однак ним була допущена помилка, після якої він не став продовжувати.

Щоб підкреслити значення константи, у Сіетлі перед Музеєм мистецтв був споруджений пам’ятник у вигляді величезної грецької букви π.

Крім того, з 1988 року кожне 14 березня відзначається день числа Пі. Дата збігається з першими знаками постійної – 3,14. Святкують його після 1:59. У цей день зацікавлені люди пригощаються тортами й печивом із символом Пі, після чого проводять різні математичні конкурси й вікторини. До речі, саме в цей день народилися А.Ейнштейн, астроном Скіапареллі й космонавт Сернан.

Число Пі – дивна константа, яка знайшла своє застосування в самих різних областях, починаючи від техніки й будівництва й закінчуючи сферами мистецтва. Як і будь-яка інша величина, яка застосовується часто і яку неможливо обчислити повністю, вона завжди буде привертати до себе увагу математиків, фізиків і інших учених.

Немає коментарів:

Дописати коментар